Warszawa to miasto pełne atrakcji. Znajdziemy tutaj klimatyczne Stare Miasto, zabytkowe rezydencje królewskie, muzea dokumentujące historię Warszawy i Polski, galerie z tysiącami dzieł sztuki polskiej i światowej, piękne parki oraz tętniące życiem bulwary nad Wisłą. Przez cały rok odbywają się tutaj imprezy, które uatrakcyjniają pobyt w mieście, np. festiwale filmowe, koncerty, targi, konferencje.
Jest tu kilkanaście punktów widokowych, z których można podziwiać miejską panoramę. Najładniejszy widok na Starówkę oraz prawobrzeżną część Warszawy rozpościera się z dzwonnicy kościoła św. Anny, usytuowanego tuż przy Placu Zamkowym. Niezapomnianych wrażeń dostarcza również wizyta na tarasie widokowym znajdującym się na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki.
Odwiedzając Warszawę warto wybrać się do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, barokowej rezydencji króla Polski Jana III Sobieskiego (1629–1696). Pałac i otaczający go ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. W pałacu można zobaczyć apartamenty króla i jego małżonki, a wśród nich m.in. Gabinety Chiński, Holenderski, Starożytności i Muzeum Potockich. Na fasadzie Pałacu znajduje się piękny, XVII-wieczny zegar słoneczny.
Muzeum Łazienki Królewskie to letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego (1732–1798). Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Na terenie Łazienek można zobaczyć oranżerie, amfiteatr, Pałac na Wyspie (z Królewską Galerią Obrazów), Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki oraz liczne wolnostojące rzeźby. Latem, od połowy maja do końca września, odbywają się tu plenerowe Koncerty Chopinowskie.
Fryderyk Chopin (1810–1849) spędził w Warszawie dzieciństwo i młodość. Jest on jednym z najsławniejszych warszawiaków, dlatego nie mogło zabraknąć tu jego muzeum. Muzeum Fryderyka Chopina znajduje się w zabytkowym Pałacu Ostrogskich i jest jednym z najnowocześniejszych (interaktywnych) muzeów biograficznych w Europie. Można tu obejrzeć listy artysty, jego rysunki, bilety wizytowe, szkice muzyczne, notatki oraz rękopisy skończonych utworów. Bezcennymi eksponatami są m.in. złoty zegarek ofiarowany 10-letniemu Chopinowi w dowód uznania jego talentu oraz fortepian Pleyel, na którym grał przez ostatnie dwa lata swojego życia. W weekendy w ramach biletu można w Muzeum posłuchać muzyki Chopina na żywo. W Warszawie znajduje się kilka innych obiektów związanych z Fryderykiem Chopinem, większość przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Koncerty Chopinowskie odbywają się też każdego dnia w Sali Koncertowej Fryderyk (https://www.fryderyk.events/pl) oraz w Sali Koncertowej „Time for Chopin” (https://timeforchopin.eu/koncerty/). Więcej szczegółów można znaleźć tutaj: https://warsawtour.pl/warszawa-chopina/.
7 listopada 1867 roku w Warszawie urodziła się dwukrotna Noblistka Maria Skłodowska-Curie (1867–1934). W budynku, w którym przyszła na świat znajduje się obecnie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Na wystawie poświęconej jej życiu i działalności naukowej można podziwiać autentyczne sprzęty i przedmioty należące do Skłodowskiej-Curie lub pochodzące z jej epoki, m.in.: zdjęcia naukowczyni oraz jej rodziny i przyjaciół, dokumenty, monety i medale, książki a także XIX-wieczne meble oraz drobne przyrządy laboratoryjne. Wśród eksponatów uwagę zwraca słonik podarowany Marii przez prezydenta Herberta Hoovera oraz skórzana torebka, w której otrzymała pieniądze na utworzenie Instytutu Radowego. W Muzeum wyświetlane są też fragmenty koreańskiego musicalu „Maria Curie”. Noblistka spędziła w Warszawie dzieciństwo i młodość. Zachęcamy do zwiedzenia innych miejsc związanych z Marią Skłodowską-Curie: https://warsawtour.pl/warszawa-marii-sklodowskiej-curie/.
Dla miłośników sztuki nie lada gratką będzie odwiedzenie Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie prezentowane są arcydzieła sztuki polskiej i światowej. W Galerii Faras można znaleźć największą w Europie kolekcję zabytków sztuki nubijskiej z okresu od VIII do XIV wieku. Pochodzą one z zalanej wodami chrześcijańskiej katedry w Faras w Sudanie i przedstawiają osoby boskie, dostojników i świętych. Na szczególną uwagę zasługuje również Galeria Sztuki XIX wieku, gdzie znajdują się najwybitniejsze dzieła artystów polskich pokazane w kontekście dzieł europejskich. Niezwykle cenna jest „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki (1838–1893) – jest to największy polski obraz, którego płótno ma blisko 40 m2. W zbiorach Muzeum znajdują się dzieła Aleksandra Gierymskiego (1850–1901), Anny Bilińskiej-Bohdanowicz (1854–1893), Stanisława Wyspiańskiego (1869–1907), Jacka Malczewskiego (1854–1929), ale też Marca Chagalla, Pablo Picasso i innych.
Jednymi z najbardziej cenionych współczesnych malarzy polskich był Zdzisław Beksiński (1929–2005). Galeria jego obrazów znajduje się w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Mecenatem polskiej sztuki są też Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oraz Muzeum Sztuki Fantastycznej, gdzie można podziwiać prace np. Wojciecha Siudmaka (ur. 1942). Warto też nadmienić, że warszawską Starówkę ozdabiają dwie rzeźby Igora Mitoraja (1944–2014). Pierwsza, to „Anielskie drzwi” Kościoła Matki Bożej Łaskawej (ul. Świętojańska 10), a druga – „Ikaria” znajdująca się na dziedzińcu Pałacu pod Blachą (tuż przy Zamku Królewskim).
Osobom zainteresowanym zgłębieniem historii Polski polecamy wizytę w Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.
Więcej miejsc wartych odwiedzenia w Warszawie można znaleźć na stronie: https://warsawtour.pl/odkryj-warszawe/top-10/.